Jak jíst dobře za rozumné peníze

02.05.2023

Mnoho lidí tvrdí, že by rádi jedli lépe. Za touto větou však následují důvody, proč to nejde a proto realizace v praxi pokulhává. Jeden z nejčastějších důvodů je tvrzení, že zdravá strava je prostě moc drahá. Což je v poslední době umocněno neustále se zvyšujícími cenami potravin.

V celém kontextu nejde pouze o výběr potravin samotných, což je pouze jeden z faktorů. Záleží i na plánování nákupu či jídelníčku, správném skladování potravin nebo efektivním nakládání se zbytky.
V článku vám přinášíme tipy, jak docílit rozumného jídelníčku bez nutnosti utrácet za jídlo horentní sumy.

Chytře plánujte

Zkuste si jednou za týden sepsat, co chcete jíst a jaké recepty zkusit.

Zohledníte stav spíže, lednice a tím pádem také budete vědět, co je třeba případně doplnit. Poznámky si můžete psát do mobilu nebo "postaru" do zápisníku tomu vyhrazenému. Ačkoliv se to nezdá, v týdnu plném shonu vám tato metoda ušetří čas a budete vědět, na co se těšit.

Důležitá poznámka: buďte flexibilní. Neodmítejte pozvání na oběd s kolegy nebo večeři s přítelem jen proto, že "máte plány." Spíše jde o rámec, který podle situace upravujte.

Plánování také pomůže do jídelníčku cíleně zařadit luštěniny, ryby nebo méně obvyklé druhy příloh.

Udělejte si systém v nákupech

Ať už vám vyhovuje jít na větší nákup 1x do týdne nebo nakupujete raději průběžně, udržujte si svůj systém.
Dobrým tipem je také nakupovat se seznamem: bez něj je vstupenkou k tomu, abyste v obchodě strávili spoustu času, půlku potřebných věcí nekoupili a naopak přišli domů s potravinami, které vlastně vůbec nepotřebujete. Mít seznam vám ušetří čas a pomůže se zaměřit na potraviny, které na základě bodu č. 1

Potraviny správně skladujte

Lednici má v kuchyni každý z nás. Málokdo už ale ví, jak do ní potraviny správně poskládat. Která zelenina do chladu nepatří a proč? Jak skladovat bylinky, aby déle vydržely? Pokud se naučíte správně využívat jednotlivé přihrádky a různé teploty v nich, udržíte potraviny déle čerstvé a předejdete zbytečnému plýtvání. Poradím v článku na blogu Billa Gusto Academy: https://www.gustoacademy.cz/clanky/detail/jak-skladovat-potraviny-v-lednici

Nebojte se privátních značek potravin

V souvislosti se zvyšujícími se cenami potravin jsou privátní značky jednou možností, jak šikovně ušetřit. Nižší cena a méně líbivý obal neznamená nižší kvalitu. V balení se skrývá "značkový" obsah vyrobený přímo pro konkrétní řetězec.

Například u mléčných výrobků, které máte v jídelníčku často, bych také doporučila sáhnout po větším balení a z něj si postupně odebírat svoji porci podle potřeby. Cenově vychází lépe než balení malá. Jogurt po otevření doporučuji skladovat v uzavřené nádobě s víčkem a sníst do 3 dnů.

Chytře využijte mrazák

Mrazák můžete využít pro jednotlivé suroviny, ale i celá jídla. Jedná se o způsob, jak eliminovat zbytečné plýtvání nebo způsob, jak lépe jíst ve dny, kdy máte právě nad hlavu a nulové kapacity vařit.

Pokud dělám jídlo, které je vhodné do mrazáku, občas ho udělám víc a po jednotlivých porcích zamrazím. Takovým příkladem jsou třeba masové směsi, polévky, rajčatové omáčky na těstoviny ale i pečivo a sladké pečení typu banana bread. 

Jednoduchost nadevše

Není nutné mít za každou cenu superpestrý jídelníček a každý den jiné jídlo. Tím nemyslím, že byste měli vynechávat celé skupiny potravin a důležité živiny. 

Není ale špatně mít např. dvakrát za sebou stejnou večeři, kterou byste jinak vyhodili nebo si uvařit oběd na dva dny. Určitý "stereotyp" může pomoci a vše ulehčit. Taky omezíte plýtvání. Vsaďte na prověřené kombinace a jídlo plánujte tak, aby bylo vyvážené jak po stránce makro, tak i mikroživin.