7 důvodů, proč vám váha ukazuje vyšší číslo, ačkoliv jste nepřibrali žádný tuk

14.05.2023

Rozhodli jste se hubnout a sledujete měnící se číslo na váze? Pak jste si určitě všimli, že číslo na displeji se den ode dne liší. Někdy se dokonce liší tak moc, že vás to nenechává klidnými. A to obzvlášť tehdy, když je vaším cílem nějaké to kilo zhubnout. V průběhu dne ale číslo na váze může "lítat" v rozpětí až 3 kg.

Někdy je důvod pro vyšší číslo na váze zřejmý. Večer před vážením jste se najedli více, než je zvykem. Pak nelze předpokládat, že ráno budete příjemně překvapeni.

Někdy si ale kolísání váhy nejste schopni racionálně zdůvodnit a máte tendenci věřit, že ten přírůstek určitě znamená samý tuk. Což vaší náladě a motivaci rozhodně nepřidá. Co dalšího tedy ještě může mít vliv? Doufám, že po přečtení dnešního článku vám bude všechno jasnější.

7 důvodů, proč vám váha může kolísat

1. Snědli jste jídlo bohaté na sůl

Zadržování vody mohou způsobit jídla a potraviny, které jsou bohaté na sůl. Kromě nemilého přírůstku na váze se také můžete cítit nafouknutí a oteklí.

Že vám je používání slánky cizí a jídla si nedosolujete? Pak nezapomeňte, že sůl se skrývá i v potravinách, kde byste ji ve velké míře nečekali. Sůl je skoro všude: v pečivu, šunce, sýrech, fast foodu nebo konzervovaných potravinách. Doporučených 5 g/den je tak snadné přesáhnout. U velmi aktivních lidí může být příjem soli vyšší, protože dost soli se ztrácí potem.

2. Snědli jste jídlo bohaté na sacharidy

Snědli jste více rýže, těstovin nebo pečiva? Pak vyšší číslo na váze může být způsobeno právě těmito potravinami. Za každý gram sacharidů, který sníte, vaše tělo zadrží tři gramy vody ve formě glykogenu, což je zásobní forma sacharidu v játrech a především svalech, které využijete jako hlavní zdroj energie při sportování.

Pokud tedy po náročném cyklo výletě sníte velkou nálož těstovin, je pravděpodobné, že druhý den uvidíte na váze vyšší číslo. Neznamená to ale, že jste přibrali tuk.

Nezapomínejte také, že taková jídla mají často vyšší obsah soli – což je kombinace dvou faktorů, které k vyšší cifře mohou přispět.


3. Každé jídlo něco váží

Každé jídlo má určitou hmotnost, bez ohledu na obsažené kalorie. Pokud si v jedné chvíli dopřejete půlkilový čerstvý salát a půl kilo vážící menu z KFC, na aktuální váze se to odrazí stejně. Nemá to ale nic co dělat s tím, jaké výživové hodnoty dané jídlo má.

Zdravé jídlo naše tělo opustí rychleji, zatímco s jídlem, které je bohaté na sůl, tuk, sacharidy, a naopak obsahuje málo vlákniny, se naše tělo bude prát delší dobu.

Neznamená to tedy, že kalorie ze snědeného jídla se automaticky uloží do vašich stehen. Energie je využita jako palivo pro vaše tělo, případně uložena na později. Zbytek je vyloučen z těla ven stolicí nebo močí.

4. Náplň střev 

Skladba jídelníčku a náplň střev také ovlivní vaši hmotnost. Pokud například trpíte zácpou, zákonitě se to projeví na čísle na váze. Pokud se tedy zvážíte večer, kdy jste plní jídla, bude vaše hmotnost nejvyšší, a ráno po vyprázdnění naopak nejnižší. Važte se tedy vždy za stejných podmínek.

Zkuste proto do jídelníčku zařadit více vlákniny, hýbat se a myslet na pitný režim.


5. Začnete brát léky, které ovlivňují hmotnost 

Některé léky mohou způsobit přírůstek na váze na základě zadržení vody v těle, zvýšení chuti k jídlu nebo změnám v metabolismu živin. Patří sem léky, které se používají k léčbě:

  • cukrovky – inzuliny, glitazony

  • vysokého krevního tlaku – beta blokátory

  • deprese a poruchy nálad – tricyklická antidepresiva, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, lithium

Patříte i vy mezi pacienty, kteří zmíněné léky začali brát, a máte podezření, že vám na váze dělají neplechu? V žádném případě je sami nevysazujte a poraďte se se svým lékařem. Ten vám poradí, jestli jsou vaše domněnky skutečně opodstatněné.

6. Jste žena v určité fázi menstruačního cyklu 

Naprostá většina žen pozoruje nárůst na váze bezprostředně před a během menstruace, kdy pomyslný "peak" bývá první den menstruace. Naopak nejnižší hmotnost bývá uprostřed cyklu.

Zadržování vody je způsobeno ženskými hormony – estradiolem a progesteronem. Mimo to mají vliv i na emoce a chutě na sladké.

Proto nelze všechno svádět pouze na hormony – během PMS je běžné, že jednoduše sníme více. A listový salát nebo mrkev mezi vyhledávané lahůdky zrovna nepatří.

7. Hodně jste cvičili

Vrátili jste se uřícení a zpocení z dlouhého běhu, kde jste toho moc nevypili, a nenapadlo vás nic lepšího, než si stoupnout na váhu? Pak se neradujte předčasně, to je pouze voda, kterou jste adekvátně nedoplnili, a svalový glykogen, o který jste přišli. To, že se při zátěži více potíte, nemá žádnou souvislost s efektivním hubnutím.

Pomocí pohybu sice pálíte kalorie, ale zákon zachování energie funguje stále stejně: Abyste zhubli, musíte spálit více, než sníte. A tím, že při sportu nebudete pít, tomu zrovna nepomůžete.

Co si z toho vzít?

Kolísání hmotnosti je úplně normální jev, který je ovlivňován mnoha a mnoha faktory. Proto prakticky neexistuje něco jako "správné" číslo, které je konstantní a nekolísá. Neznepokojujte se, pokud ze dne na den uvidíte na váze nějaký ten přírůstek.

Proto je fajn kromě sledování hmotnosti sledovat i měnící se tělesné obvody, případně i poměr svalů a tuků. S tím vám pomohou bioimpedanční přístroje typu InBody.

Pokud chcete z čísla na váze vyvozovat nějaké závěry, važte se vždy za stejných podmínek. Svoji roli hraje denní doba i předešlá fyzická aktivita. Než koukat na izolovaná čísla, spíše si dělejte průměry z jednotlivých týdnů a ty porovnávejte mezi sebou. Ženy by měly brát v úvahu i fázi menstruačního cyklu.